Poradnik – Jak znaleźć pracę w klubie Fitness? Cz. I

Co klub, to obyczaj. Są kluby Fitness, które stawiają na rozwój swoich Trenerów, szkolą ich, motywują, wspierają ich rozwój, a praca odbywa się w przyjaznej atmosferze. Są i takie, w których nigdy nie przejdziesz żadnego szkolenia (oprócz obsługi klimatyzacji ewentualnie), a Twoja wartość będzie ograniczała się do tego, ile sprzedasz treningów, diet, konsultacji lub produktów z recepcji. Jak i gdzie szukać odpowiedniego klubu? Jak wygląda rozmowa rekrutacyjna? Na co manager zwraca uwagę podczas rekrutacji? I czy stos certyfikatów dołączonych do CV ma duże znaczenie? Zapraszam do przeczytania I części krótkiego poradnika „Jak znaleźć pracę w klubie Fitness?”.

Nie będę nic ukrywał, nigdy nie szukałem zbyt długo pracy, nie odwiedziłem też setek klubów, nie przeszedłem tysięcy rozmów rekrutacyjnych, nie stałem się specjalistą od ściemniania w CV i prezentowania na rozmowach rekrutacyjnych umiejętności, których naprawdę nie posiadałem. icon_rolleyes WordPress  Ściągawka z uśmieszków ;)

Dlatego przed rozpoczęciem pisania książki postanowiłem wybrać się na kilka rozmów rekrutacyjnych, aby mieć jasny pogląd, jak to wygląda i czy od czasów, kiedy pracowałem jeszcze w klubie na umowie, coś się zmieniło. Podpytałem również o doświadczenia z rozmów rekrutacyjnych innych Trenerów. Niektóre były ciekawe, profesjonalne. Inne śmieszne, mało profesjonalne, żenujące, albo w ogóle nie było rozmowy. Całość jednak możemy podzielić na 3 powtarzające się schematy:

  • Niezobowiązująca rozmowa z managerem.
  • Moduł praktyczny + indywidualna rozmowa z managerem.
  • Test wiedzy + moduł praktyczny + rozmowa z managerem.

 

Zdecydowana większość absolwentów, która kończy kurs na Trenera Personalnego rozpoczyna szukanie swojej pracy właśnie poprzez zatrudnienie na umowie w klubie Fitness. Czym różni się praca w klubie Fitness na umowie, a praca, jako Trener Freelacner pisałem w tym artykule.

Konkurencja na rynku jest duża. Średnio na jedno ogłoszenie o pracę w charakterze Trenera Personalnego spływa kilkadziesiąt CV.

Gdzie szukać ogłoszeń o pracę❓

Wyszukiwanie ogłoszeń o pracę jest dosyć proste i nie kryje się za tym wielka tajemnica. Możemy wpisać w wyszukiwarkę frazę „praca Trener Personalny Warszawa” i wyskoczy nam kilka wyników wyszukiwań. Darmowe portale jak gumtree, OLX również są skuteczne. Z tych portali znalazłem swoją pierwszą pracę icon_lol WordPress  Ściągawka z uśmieszków ;)  Jednak najlepsze oferty pojawiają się na portalach pracy, czyli pracuj.pl lub infoPraca.pl.,

Dlaczego najlepsze? Zazwyczaj dodanie ogłoszenia na tych portalach to koszt od 200 nawet do 800 zł. Po czym możemy wywnioskować, że dodają je lepsze kluby. Które nie szukają pracownika „po taniości” tylko specjalisty. Jednak jak zawsze, nie ma w tym sztywnej reguły.

 

Co zrobić, aby się wyróżnić?

Wysłanie CV zajmuje nam kilkadziesiąt sekund. Dlatego bardzo łatwo, aby nasza aplikacja przepadła w masie innych CV. Dobrym i nadal niedocenionym pomysłem jest przyniesienie swojego CV prosto do recepcji klubu. Wtedy zdecydowanie zwiększa się prawdopodobieństwo, że trafi ona wprost do rąk managera. Jeśli będziemy mieli trochę szczęścia możemy trafić na porę, kiedy manager jest w klubie i już wtedy spotkać się z nim. Zdecydowanie najskuteczniejszą metodą, jest przesłanie swojej aplikacji bezpośrednio na email managera, który zajmuje się rekrutacją Trenerów. Czasami emaile dostępne są na stronie, jeśli nie, recepcja również może być dla nas pomocna.

 

Jak zwiększyć swoje szanse?

  • Przygotuj odpowiednio swoje CV. Nie obawiaj się, że będzie zbyt długie. Opinia, że powinno być wszystko na jednej stronie, według mnie jest trochę bzdurą. Jeśli posiadasz doświadczenie w sprzedaży, obsłudze klienta nie usuwaj tych informacji z CV! Kursy na Trenera, większe i mniejsze szkolenia, przeszła prawdopodobnie każda z osób, która aplikuje na to stanowisko. Jeśli miałeś doświadczenie w handlu, sprzedaży to duży plus dla Ciebie. Trener to również sprzedawca. Nie daj sobie wmówić, że wystarczy wiedza i kursy, a klienci będą walić do Ciebie drzwiami i oknami.

 

  • Upewnij się, że spełniasz przynajmniej połowę wymagań na stanowisko, które aplikujesz. Jeśli wymagana jest znajomość języka i status studenta, a Ty nie spełniasz żadnego z nich, prawdopodobnie szukając pracy gdzieś indziej, zaoszczędzisz swój czas i unikniesz niepotrzebnych frustracji.

 

 

  • Bądź przygotowany na szczegółowe pytania dotyczące Twojej wcześniejszej pracy i doświadczenia. Dlaczego zakończyłeś współpracę z wcześniejszym pracodawcą? Ilu miałeś klientów? Jak ich pozyskałeś? Czy masz swoich prywatnych klientów teraz? To pytania standardowe, na pewno się pojawią.

 

  • Przygotuj się na pytania sprawdzające umiejętność sprzedaży swojej wiedzy. Prawdopodobnie 10 osób, z którymi rozmawiał wcześniej manager powiedziała „sport to moja pasja” – super, że tak jest, ale skoro ktoś chce pracować w charakterze Trenera Personalnego, to raczej oczywiste. Większość osób „wykłada” się właśnie na pytaniach ze sprzedaży i obsługi klienta. Skąd czerpać wiedzę na temat sprzedaży? Zacznij od Fredrik Eklund Sprzedaż. Jak sprzedać (prawie) wszystko (prawie) każdemu”

 

  • Zadawaj pytania. Jeśli pytanie jest dla Ciebie niejasne, upewnij się, o co chodzi rekruterowi.

 

 

  • Nie bądź zdziwiony, jeśli podczas rozmowy nie padnie nawet jedno pytanie weryfikujące Twoją wiedzę z działki typowo trenerskiej, a większość pytań będzie dotyczyła sprzedaży, jak nawiązać kontakt z klientem, jak radzisz sobie z obługą klienta, skąd czerpiesz swoją wiedzę, co zrobisz, kiedy klub nie będzie osiągał założonego target sprzedaży usług i produktów?

 

  • Przygotuj się na pokazanie swoich umiejętności praktycznych. Większość klubów przed rozmową informuje o konieczności posiadania stroju sportowego.

 

 

Na temat rozmów rekrutacyjnych powstały całe książki. Również istnieją portale, które zajmują się tylko tą tematyką. Jednak, co do rozmowy rekrutacyjnej w klubie Fitness… cóż, nie udało mi się nic znaleźć konkretnego,  więc dzielę się swoim doświadczeniem na ile tylko mogę icon_wink WordPress  Ściągawka z uśmieszków ;)icon_wink WordPress  Ściągawka z uśmieszków ;)

 

W kolejnej części poradnika przyjrzymy się dokładnie rozmowie rekrutacyjnej.

 

Jak wygląda? Jak się do niej przygotować? Na co zwraca głównie uwagę manager i… czy na rozmowę przyjść w „stroju służbowym” czyli dresie? icon_lol WordPress  Ściągawka z uśmieszków ;)icon_lol WordPress  Ściągawka z uśmieszków ;)icon_lol WordPress  Ściągawka z uśmieszków ;)

 

Jeśli uważasz, że artykuł jest wartościowy zostaw lajka, udostępnij, napisz komentarz. Dzięki temu zwiększasz jego zasięg i więcej osób może go zobaczyć.

 

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś – dołącz do grupy

Trenerzy Personalni – Co zrobić, aby zarobić?

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami?

Polub mój fanpage 

 

www.leslawblacha.pl

www.fit-academy.pl

 

Komentarze są wyłączone.