Motywacja w treningu personalnym. Cz.I

Personal fitness trainer helping a man at a chest workout with heavy dumbbells

Jak trwale motywować siebie i swoich klientów na podstawie badań naukowych?

 

Codziennie niemalże z każdej strony atakują nas setki motywatorów. Jedni motywują swoją sylwetką, drudzy efektami, kolejni zdjęciami, a jeszcze inni gadaniem skopiowanym z amerykańskich książek motywacyjnych. Mało kto zajmuje się tematem motywacji od strony naukowej, pokazując badania i twarde, niezbite dowody na to co działa, a co nie.

Jako, że zdolność motywacji jest fundamentem i podstawą jaką powinien posiadać każdy Trener Personalny postanowiłem zająć się tematem od strony nauki i doświadczenia, a nie od strony tego co chcemy słyszeć lub tego co nam się wydaje za słuszne i skuteczne. Cykl wpisów będzie składał się z trzech części.

Cz. 1 Jak trwale motywować siebie i swoich klientów na podstawie badań naukowych?

Cz. 2 Jak ustalać cele (nie tylko treningowe) aby skutecznie motywować – obalanie mitów na podstawie badań naukowych.

Cz.3 Jak zwiększać zdolności do utrzymania trwałej motywacji u klientów?

 

No dobra… ale po co właściwie Trenerowi zdolność do motywowania?

Trener Personalny który potrafi motywować osiąga pięć podstawowych korzyści:

  1. Zmotywowany klient, to taki który chce, a jeśli chce, widać po nim zapał i przede wszystkim efekty Waszej współpracy.
  1. Nie trzeba go zmuszać do treningu, sam wie, czego chce i zna swoje cele. Liczenie powtórzeń i zbędne krzyki „dobrze, dasz radę, jeszcze jedno!” wydają się w tym przypadku zbędne.
  1. Brak rotacji. Klient zmotywowany to taki, który nie odpuszcza i nie rezygnuje z treningów z dnia na dzień. Dzięki czemu, nie musisz martwić się o szukanie kolejnych chętnych na
  1. Stabilność finansowa. Gdyby każdy Trener miał tylko zmotywowanych klientów, wystarczyłoby mu tylko kilkunastu – a każda reklama w poszukiwaniu nowych byłaby zbędna.
  1. Spełnienie. Potrafiąc motywować innych, wpływamy korzystnie na motywację siebie.

 

Sprawdzając i przekopując się przez badania zdziwiło mnie jaka jest ich  ilość. Niektóre badania nad zdolnością do motywowania trwały kilkanaście lat i brało w nim udział nawet kilkaset tysięcy osób (!). Zastanawiam się, skąd więc tyle książek na temat motywacji i co najciekawsze, każda z nich pisze co innego.

Żeby było jasne, nie jestem przeciwnikiem mówców motywacyjnych, ani książek. Sam czytałem kilka. Jeśli komuś to pomaga, to super! Nie wierzę jednak w motywację poprzez mówienie sobie do lustra „jestem zwycięzcą” lub techniki wizualizacji. Wierzę jednak w motywację poprzez pracę i rozsądne ustalanie celów.

Przejdźmy do tego, co stwierdzają badania naukowe i co naprawdę wpływa na motywację. Odnośniki do badań będę podawał pod każdym stwierdzeniem.

 

  • Brak swobodności w działaniu.

 

Im bardziej przymuszamy do czegoś naszego klienta tym bardziej jego motywacja spada. Jeśli będziesz kazał robić klientowi zestaw ćwiczeń które akurat dziś zaplanowałeś, a on broni się przed tym (nie, bo taką ma zachciankę) tylko widzisz, że naprawdę nienawidzi tego ćwiczenia, zabijasz w nim motywację. Bez wolności wyboru nie ma wewnętrznej motywacji. Kilkanaście badań pokazało, że tak jesteśmy stworzeni i cenimy wolność wyboru. Jeśli nie chce robić tego co zaplanowałeś, daj mu wybór, aby robił inny zestaw ćwiczeń. Jeśli nie potrafisz wymyśleć innego zestawu ćwiczeń, tylko bazujesz na tym, co sobie rozpisałeś i jedynym wyjściem dla Ciebie jest zmuszenie klienta… zmień zawód. Rób wszystko co w Twojej mocy, aby każdy trening nie wyglądał w sposób który zmuszasz do ćwiczeń swoich podopiecznych.

 

 

Steel. Piers. Motivation: Theory and Applied. Boston, MA: Person Learning Solutions, 2012. Print pp. 49

Lesie Dickinson Autonomy and Motivation a literaturę reviev. System, Volume 23, Issue 2 Pakes 149-282 (may 1995)

Deci. E.L &Ryan, R. (Eds.), (2002). Handbook of self-determination research. Rochester, NY: University of Rochester Press.

 Deci, E.L., & Ryan, R.M, (1995). Human autonowy: The basis for true self-esteem. In M. Kernis (Ed.) Efficacy, gency, and sels-esteem (pp. 3149). New York: Plenum.

 

  • Nagrody lub pieniądze zmniejszają motywację

 

Kolejne badania pokazują, że nagradzanie za wykonanie danej czynności również negatywnie wpływa na motywację. Dlaczego? Ponieważ podświadomie, wiemy, że nie robimy tego dla samego siebie, tylko ktoś nas  do czegoś przymusza. Czyli nagradzanie w stylu „jeśli zrobisz to do końca, to skończymy wcześniej trening” zupełnie demotywuje Twojego klienta. Ponieważ przejmujesz w tym momencie kontrolę nad klientem, przez co właśnie zmniejszasz poczucie jego możliwości do wyboru. Te badania pokazały również skąd bierze się wypalenie zawodowe. Jeśli podchodzisz do pracy z myślą „muszę iść, bo mam trening” „muszę pracować, bo nie zarobię” prędzej czy później wypalenie dopadnie i Ciebie.

 

Kohn, Punished by Rewards: The trouble with Gold Stars, Incentive Plans, Praise anf Other Bribes, Boston 1993

Mark R. Lipper, David Greene and Richard Nisbet, „Undermining Children`s Intrinsic Interest with Extrinsic Reward; A Test of „Overjustification Hypnothesis, „Journal of Personality and Social Psychology 28, 1973, 129-37.

 

  • Kontrolowanie postępów

 

Do tego jak ważne jest kontrolowanie postępów chyba nikogo nie muszę przekonywać. Każdy z naszych podopiecznych ma naturalną potrzebę wiedzieć efekty swojej pracy. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie postępów np. poprzez regularne sprawdzanie wagi lub obwodów. W kolejnym wpisie pokażę proste narzędzie do kontrolowanie postępów i nawyków które przetestowałem na sobie i kilkudziesięciu innych osobach które chcą zrzucić wagę (grupa którą prowadzę na facebook) i nabrać dobrych nawyków żywieniowych. Bez badania postępów motywacja spada. Każdy powinien sobie teraz odpowiedzieć na pytanie, kiedy ostatnio analizował postępy swoich podopiecznych? Czy są między nimi osoby, które ćwiczą, a efektów nie ma i nawet sobie z tego nie zdają sprawy? Jeśli tak, można się spodziewać, że w najbliższym czasie nadejdzie ostatni Wasz trening. Chyba, że robią to dla poprawy humoru lub satysfakcji, to też czynniki motywacyjne (je umówię w trzecim wpisie).

 

Badami, R. Vaez Mousavi, M., Wulf, G., Namazizadeh, M. (2011). Feedback after good versus poor trials affects intrinsic motivation. Reserach Quartely for Exercise and Sport, 82, 360-364

Dan Arielya, Emir Kamenicab, Prelec, Man`s search for meaning: The case of Legos. Journal of Economic Behavior & Orgaization, Volume 67, Issues 3-4, September 2008, Pages 671-677.

 

  • Poprawa sylwetki, zrzucenie kilogramów, nabranie masy mięśniowej NIE MOTYWUJĄ (!)

 

Wszystkie aspekty związane z poprawą naszego wyglądu mogą być celami, ale nie są tym co nas motywuje, a jeśli już, to jest to motywacja krótkotrwała. Kilkanaście badań naukowych pokazało, że długotrwale motywują nas tylko 2 główne czynniki:

 

➡ To jak nasz cel motywacyjny wpłynie na relację z innymi ludźmi

➡ To jak nasz cel motywacyjny wpłynie na postrzeganie siebie

 

Co to oznacza? W praktyce, motywacją nie będzie to co spotykamy najczęściej czyli coś w stylu: chce zgubić zbędny tłuszczyk, chcę mieć kaloryfer do wakacji, chcę mieć więcej mięśni, chcę mieć jędrną pupę itp. itd.

 

Motywacja którą powinniśmy stosować dzięki poprawie sylwetki  powinna według naukowców wyglądać tak:

 

 Relacja z innymi:

 

  1. Poprawa Twojego wyglądu, wpłynie na pewność siebie, a co za tym idzie, będziesz bardziej araktycjna/y dla innych osób.
  2. Będziesz wyglądać lepiej, dzięki czemu będziesz seksowniejsza w oczach swojego
  3. Zdrowe posiłki wpłyną na większą energię u Ciebie, Twojego współmałżonka i Twoich dzieci, co przełoży się na lepsze wyniki w nauce i pracy.
  4. Zmotywujesz innych do zdrowego odżywania dzięki czemu wpłyniesz pozytywnie na innych ludzi.
  5. Zainspirujesz swoją motywacją innych do działania, pomożesz im.
  6. Dzięki poprawie swojego wyglądu, będziesz łatwiej nawiązywać kontakty z innymi, skończą się Twoje kompleksy i będziesz poznawać nowych ludzi.

 

 Postrzeganie siebie – kompetencje.

 

  1. Zwiększysz zdolność do samodyscypliny, będziesz mieć pewność, że to Ty świadomie decydujesz o tym jak i kiedy chcesz jeść i wyglądać.
  2. Zdobędziesz wiedzę z tego jak zdrowo jeść i jak powinny wyglądać dobrze zbilansowane posiłki.
  3. Będziesz wiedzieć, jak poprawnie ćwiczyć, aby nie zrobić sobie krzywdy.
  4. Zdobędziesz wiedzę, dzięki której będziesz mógł oddzielać prawdziwe i sprawdzone informacje o diecie od wymyślonych przez kogoś bzdur.

 

Badań pokazujących prawdziwość teorii, że motywują nas relacje z innymi i nasza potrzeba lepszego postrzegania siebie i kompetencji jest wiele. Poniżej przykład trzech.

Seligman, Martin E.P (2004). Can happiness be taught?”. Deadalus. 133 (2): 80-87

Harbaugh WT, Mayr U. Burghart DR, Neural responses to taxation and coluntary giving real motives for charitable denations. Science. 2007 Jun 15; 316 (5831)

Ybarra O, Burnstein E, Wimkielman P, Keller MC, Manis M, Chan E, Rodriguez J, Mental exercising through simpe socializing: cosial interaction promotes general cognitive functioning. Pers Soc Psychol Bull. 2008 Feb; 34(2): 248-59

 

 Co o tym myślicie? Czy ma to sens? Skoro miliony osób nie potrafią sobie poradzić ze stosunkowo prostym zadaniem jakim jest zrzucenie kilku kilogramów oglądając setki obrazków, stron, fanpage, memów i słuchając mówców motywacyjnych, może warto skupić się na tym co ma nam do powiedzenia na ten temat nauka? Od jakiegoś czasu sam stosuję techniki motywacyjne które proponuje nauka i zobaczyłem jedną zależność. Motywacja kojarzy nam się z wielkim natchnieniem, TAK! Zrobię to dziś! Uda się! Otóż nie. Jest to raczej budowanie w sobie pozytywnych nawyków, a przez codzienną kontrolę nad nimi, dążymy właśnie do określonego celu i do podtrzymania motywacji na stałym poziomie.

 

W II części wpisu zajmę się tym jak ustalać cele (nie tylko treningowe) aby skutecznie motywować i obalę kilka mitów na podstawie badań naukowych w które sam wierzyłem.

 

Pytanie lub komentarz? Zostaw mi wiadomość!

Masz pytanie? Możesz skontaktować się ze mną przez mój Fanpage.

 

Będę Ci również wdzięczny za każdy komentarz. Napisz proszę, czy podobał Ci się ten wpis i to o czym piszę na blogu. Chętnie z Wami podyskutuję i odpowiem na ewentualne dodatkowe pytania.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś – dołącz do grupy

Trenerzy Personalni – Co zrobić, aby zarobić

 

I zapraszam do poczytania o mojej książce

Trener Personalny – Jak zacząć zarabiać na swojej pasji?

Kliknij w okładkę i dowiedz się więcej.

 

13920866_493247640870588_2622506815356408875_n

 

 

Źródła:

Oprócz badań posiłkowałem się również genialną stroną, która jest dla mnie numerem jeden w dziedzinie motytywacji

www.rozwojowiec.pl

Steel. Piers. Motivation: Theory and Applied. Boston, MA: Person Learning Solutions, 2012. Print pp. 49

Lesie Dickinson Autonomy and Motivation a literaturę reviev. System, Volume 23, Issue 2 Pakes 149-282 (may 1995)

Deci. E.L &Ryan, R. (Eds.), (2002). Handbook of self-determination research. Rochester, NY: University of Rochester Press.

 Deci, E.L., & Ryan, R.M, (1995). Human autonowy: The basis for true self-esteem. In M. Kernis (Ed.) Efficacy, gency, and sels-esteem (pp. 3149). New York: Plenum.

 Kohn, Punished by Rewards: The trouble with Gold Stars, Incentive Plans, Praise anf Other Bribes, Boston 1993

Mark R. Lipper, David Greene and Richard Nisbet, „Undermining Children`s Intrinsic Interest with Extrinsic Reward; A Test of „Overjustification Hypnothesis, „Journal of Personality and Social Psychology 28, 1973, 129-37.

Seligman, Martin E.P (2004). Can happiness be taught?”. Deadalus. 133 (2): 80-87

Harbaugh WT, Mayr U. Burghart DR, Neural responses to taxation and coluntary giving real motives for charitable denations. Science. 2007 Jun 15; 316 (5831)

Ybarra O, Burnstein E, Wimkielman P, Keller MC, Manis M, Chan E, Rodriguez J, Mental exercising through simpe socializing: cosial interaction promotes general cognitive functioning. Pers Soc Psychol Bull. 2008 Feb; 34(2): 248-59

 

 

 

Komentarze są wyłączone.