Ceny podróży Wietnam i Kambodża

Wpisem na temat Kambodży i Wietnamu rozpoczynam nowy cykl temat kosztów moich podróży. Blog będzie skupiał się tylko na konkretnych informacjach praktycznych. Czyli głównie:

– Ile kosztuje podróż?
– Czy lepiej wybrać biuro podróży czy wyjazd na własną rękę?
– Jaką wybrać formę podróżowania po tych krajach? 
– Na jakie wydatki musisz być przygotowany podczas zwiedzania opisywanego miejsca?
– Jaki jest koszt biletów wstępu do najpopularniejszych atrakcji turystycznych i czy warto?
– Jaka jest cena posiłków w odwiedzanych przeze mnie restauracjach i jaka jest cena najpopularniejszych produktów?
– Podsumowanie całego kosztu wyjazdu.
– Rekomendowane miejsca warte odwiedzenia i te które warto sobie odpuścić

I wszystko to co przyjdzie mi do głowy co by mogło pomóc Wam w podjęciu decyzji o podróży do danego kraju i przygotowania się finansowo ;)UWAGA – Blog nie będzie o tym jak podróżować tanio, kupić bilet za pół ceny z 3 przesiadkami i o tym jaki hotel wybrać, żeby spać za 10 euro na obrzeżach miasta w slumsach . Na blogu będę opisywał swoje podróże i swoje zdanie co warto i co nie warto i na swoim przykładzie co ile kosztuje 😉 Nie będę opisywał miejsc które warto odwiedzić z rozległymi opisami i zdjęciami atrakcji turystycznych – od tego są inne blogi. 

Walutę będę od razu zamieniał na PLN 😉 aby było łatwiej ogarnąć koszty, a nie szukać ile dziś stoi np. Rubl Seszelski 😉

Zwiedzam raczej aktywnie 90% podróży to są podróże na własną rękę,  więc wpisów na temat wczasów “ol ekskjuzmi” nie będzie 😉

Na pierwszy warsztat idzie Wietnam i Kambodża!

Decyzję o wyjeździe do Kambodży i Wietnamu podjąłem w jakieś 30 sekund, kiedy przydarzyła się okazja wyjazdu ze znajomymi, więc nie była to podróż zaplanowana, bardzo przemyślana i wyjazd po okazyjnych cenach. Mieliśmy bardzo krótki i konkretny termin w którym musieliśmy się zmieścić więc wybór padł na biuro podróży. 

Biuro podróży – zdecydowaliśmy się na biuro podróży Ecco Travel wycieczka objazdowa Kambodża Wietnam na 10 dni.

Cały koszt podróży dla jednej osoby z pokojem jednoosobowym i z kupionym pakietem śniadania to koszt 6553 zł za osobę.

Dodatkowo płatne są również wizy do Kambodży 30 USD (ok 115 zł) + opłaty za wstępy do wybranych atrakcji turystycznych 120 USD (ok. 462 zł) + kosz promesy wizowej 100 zł.
Można również wykupić pakiet 2 posiłków śniadania + kolacje (co bardzo polecam) koszt 674 zł

Podsumowując koszty do biura podróży, wyżywienie, wizy i opłaty za wybrane atrakcje turystyczne 7904 zł.

Bardzo rzadko kiedy podróżuje z biurem podróży, ale przyznam szczerze jestem bardzo zadowolony z organizacji wyjazdów, przewodnika, jakości hoteli i przede wszystkim kupionych posiłków! Na pewno na własną rękę ciężko byłoby w 10 dni zwiedzić tyle miejsc i dwa kraje w niecałe 10 dni. Jeśli chcecie zwiedzić Kambodżę i Wietnam w jednej podróży, to śmiało bierzcie Ecoo Travel i szukajcie przewodnika Ani!

Loty : Lot wliczony był w cenę wyjazdu. Lecieliśmy liniami Qatar Airways – kto latał Qatarem ten wie, że są to najlepsze linie lotnicze świata (wybrane 5 raz z rzędu) oprócz świetnej obsługi, alko bez ograniczeń (wiecie o co chodzi) i pyszne jedzenie. Lecieliśmy do Doha następnie oczekiwanie na lotnisku (około 4h) i lot do Wietnamu. Na lotnisku w Qatar warto zabrać se sobą pustą butelkę na wodę, aby nalać sobie w źródełku, bo ceny są kosmiczne (woda 0,5 l. na lotnisku w Doha 6 euro)

Ceny na miejscu Najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie i wymienić je na miejscu. Można spokojnie wymieniać na lotnisku. Zazwyczaj wymagany jest paszport (!) Legendy o tym, że Tajlandia, Wietnam, Kambodża są tanie, już można wrzucić pomiędzy bajki 😉 Tani to jest jeszcze Madagaskar, ale nie te kierunki. Tanio może i było kiedyś, od kiedy te kraje (i dobrze!) przeżywają rozkwit turystyczny ceny są porównywalne jak w Polsce.

Jasne, można zjeść w ulicznych street foodach posiłek za 67000 VND (ok 11 zł) ale spodziewaj się wysokiej jakości posiłków z dużą ilością mięsa. Niektórzy mają problemy żołądkowe i zatrucia. Ja nigdy nie miałem, wyznaję prostą zasadę. Jem tam gdzie jedzą miejscowi. I tym się zawsze kieruję. Przez dwa tygodnie w Tajlandii jadłem bez przerwy tylko jedzenie na ulicy, a zatrułem się ostatniego dnia  w drogiej restauracji w centrum handlowym w Bangkoku. W związku z tym, że w Wietnamie i Kambodży miałem śniadania i kolacje wliczone w cenę, nie mam dużego rozeznania co do cen pożywienia.

Zabrałem ze sobą do wydania dokładnie 500$ (ok 2000 zł) i dokładnie tyle wydałem. Oczywiście można wydać mniej, ale lubiliśmy wyjść do lepszej knajpy, wypić drinka jednego lub osiem 😉 więc myślę, że spokojnie kwotę na własne wydatki można zmniejszyć 😉

Co do cen poszczególnych produktów po wpisaniu w google „ceny Wietnam” lub „ceny Kambodża” znajdziecie setki wpisów na temat cen produktów.

Czy napiwki są wymagane? Mam trochę inny niż “wypada” stosunek do napiwków. Jeśli ktoś na napiwek zasługuje – to go dostaje. Jeśli jedyne co zrobił to przyniósł jedzenie i zabrał talerz, zazwyczaj go nie dostaje. 

Informacje praktyczne:

Zarówno Wietnam i Kambodża są według mnie bezpieczne. Myślę, że każdy kto trochę chociaż używa mózgu w innym kraju nie powinien zostać okradziony i trzeba się postarać, aby narazić się na jakieś niebezpieczeństwo. Dotyczy to też wielkich miast jak Saigon, Chanoi, Cho Hi Michn. Nie miałem większych problemów z komunikowaniem się po angielsku, Trochę na migi, trochę pojedynczymi słówkami i da się dogadać ze wszystkimi. Warto zabrać ze sobą dolary i wymienić na walutę już na miejscu w kraju. NIE POLECAM PŁACIĆ DOLARAMI ani EURO. Płaćcie zawsze w ich walucie i nie dajcie się oszukać, bo po wymianie zostaniecie nagle milionerami 😉 Targujcie się w miejscach w których to jest przyjęte jako normalne np. targi lub za podróż tuc-tuciem 😉

UWAGA! W Kambodży jest oficjalny zakaz kupowania pamiątek od dzieci i dawania im jakichkolwiek pieniędzy! Dzieci mają zapewnioną darmową edukację w szkole, powinny się uczyć w szkole, a nie uczyć się żebractwa na ulicy – często są do takiej pracy są zmuszani przez rodziców. 

Łączne podsumowanie kosztów wyjazdu

Łączna kwota dla biura podróży: 7904 zł
Pozostała kwota wydana na miejscu: 1925 zł
SUMA 9829 zł

Wietnam i Kambodżę można zwiedzać zdecydowanie taniej, mądrze planując podróż na własną rękę. Jednak gdybym miał ponownie zdecydować się na wycieczkę typowo objazdową jak w tym wypadku. Na pewno zdecydowałbym się ponownie na biuro podróży.

Podczas kolejnego wpisu umówię Podróż Statkiem Costa Maditerranea czyli Seszele, Madagaskar, Mauritius i Reunion. Co zrobić, aby nie zbankrutować i jak wygląda życie codzienne, etykieta, płatności i ceny na luksusowych wycieczkowcach!

Komentarze są wyłączone.