Jak ustalać cele (nie tylko treningowe) aby skutecznie motywować – obalanie mitów na podstawie badań naukowych.
Druga część artykułu na temat motywacji w treningu personalnym potwierdzonych badaniami naukowymi. Pierwsza część artykułu znajduje się pod tym linkiem.
Cele treningowe to podstawa skutecznego treningu i efektów. Jednak, jak te cele ustalać, aby ich realizacja była możliwa?
Na pewno każdy słyszał trochę oklepanej i wszędzie głoszonej metodzie SMART jako złotym środku. Nie wątpię, może i tak jest. Nie będę się na ten temat rozpisywał, bo więcej informacji jak ustalać cele tą metodą znajdziesz np. pod tym linkiem.
W skrócie cel powinien być:
Simple – Prosty
Measurable – mierzalny
Achievable – osiągalny
Relevant – istotny
Timely defined – określony w czasie
Wszystko spoko i wydaje się proste. Tylko co dalej?
Długo, bardzo długo szukałem złotego środka który motywowałby mnie i moich klientów do działania. Przeczytanych zapewne kilkanaście książek, przeszedłem kilkanaście kursów, łącznie zapewne wydałem kilka tysięcy, a efektu na dłużej nie było w ogóle.
Motywacja trwała kilka dni po skończonym kursie, przeczytanej książce, a potem wszystko wracało do porządku dziennego i nadal sobie żyłem ze swoimi starymi nawykami.
Właśnie – NAWYKAMI.
Odkryłem, że to nie cele nas motywują do działania, nie sztuczna motywacja, żadne wizualizacje, metody przyciągania sukcesu i inne pierdoły tylko regularne (codzienne!) sprawdzanie swoich postanowień i pracy nad nawykami.
Powtórzę jeszcze raz. To jedyne skuteczne narzędzie (w moim przypadku) i sposób który w jakikolwiek sposób pozwala mi utrzymać motywację na stałym poziomie.
Znasz to uczucie kiedy wpada Ci nagle jakiś pomysł do głowy? Jesteś zajebiście zmotywowany, wydaje Ci się, że możesz wszystko i na pewno się uda, a po 5 dniach, jakoś tak Ci się nie chce, szukasz wymówek, nagle tracisz zapał i napotykasz przeszkody które dobitnie Cię demotywują? W końcu wszystko traci sens i uznajesz, że pomysł to jednak był do dupy, a zachwyt na nim to były chwilowe endorfiny jak cardio robiłeś…
Codzienna praca nad nawykami i postanowieniami to jedyny tak obszernie przebadany naukowo sposób na motywację.
Bibliografia badań naukowych i źródła poniżej wpisu.
Zatem jak zabrać się za motywację swoją i swoich klientów?
W tabeli dla klientów mogą znaleźć się postanowienia tylko związane z dietą i treningiem, ale nie powinny. Życie osobiste, praca, finanse również przekłada się na efekty i motywację treningową 😉
V – udało się dotrzymać postanowienia
X – nie udało się
– – tego dnia postanowienie mnie nie dotyczy
C – cel zastępczy
Co o tym myślicie? Czy ma to sens? Skoro miliony osób nie potrafią sobie poradzić ze stosunkowo prostym zadaniem jakim jest zrzucenie kilku kilogramów oglądając setki obrazków, stron, fanpage, memów i słuchając mówców motywacyjnych, może warto skupić się na tym co ma nam do powiedzenia na ten temat nauka? Od jakiegoś czasu sam stosuję techniki motywacyjne które proponuje nauka i zobaczyłem jedną zależność. Motywacja kojarzy nam się z wielkim natchnieniem, TAK! Zrobię to dziś! Uda się! Otóż nie. Jest to raczej budowanie w sobie pozytywnych nawyków, a przez codzienną kontrolę nad nimi, dążymy właśnie do określonego celu i do podtrzymania motywacji na stałym poziomie.
W III części wpisu zajmę się tym jak zwiększać zdolności do utrzymania trwałej motywacji u klientów?
Jeśli potrzebujesz więcej dawki motywacji zachęcam Cię do przejrzenia www.rozwojowiec.pl w mojej opinii jedyne rzetelne i sprawdzone miejsce z którego powinieneś czerpać inspiracje i wiedzę na temat motywacji 😉
Pytanie lub komentarz? Zostaw mi wiadomość!
Masz pytanie? Możesz skontaktować się ze mną przez mój Fanpage.
Będę Ci również wdzięczny za każdy komentarz. Napisz proszę, czy podobał Ci się ten wpis i to o czym piszę na blogu. Chętnie z Wami podyskutuję i odpowiem na ewentualne dodatkowe pytania.
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś – dołącz do grupy
Trenerzy Personalni –Marketing, Sprzedaż, Biznes
14 kwietnia rusza przedsprzedaż kursu online Trener Personalny PRO – marketing i social media” ze zniżką 50%.
I zapraszam do poczytania o mojej książce
Trener Personalny – Jak zacząć zarabiać na swojej pasji?
Kliknij w okładkę i dowiedz się więcej.
Badania naukowe (122 badania na 44 747 uczestnikach) potwierdzające skuteczność codziennego sprawdzania swoich postanowień:
www.rozwojowiec.pl
Michie, S., C. Abraham, C. Whittigton, J. McAteer, and S. Gupa. „Effective Techniques in Helathy Eating and Physicial Activity Interventions: A Meta – regression.” Health Psychology 28, no, 6 (2009): 690
Tate DF, Wing RR, Winett RA. Using Internet technology to deliver a behovioral weight loss program. JAMA. 2001; 285: 1172 – 1177
You BA, Janhson RK, Harvey – Berino J, gold BC, Howard AB. Personal digital assistans are compartable to traditional diaries fir dietary self – monitoring during a weight loss program. J Behav Med. 2007; 30 165-172
Burke Le, Styn MA, Glanz K, et al., SMART trial: A randomized clinical trial of self – monitoring in behavioral weight management – design and baseline findings. Contempt Clin Trials. 2009;30