Jakie kompetencje powinien posiadać Trener Personalny? Cz. 1

Niedawno zastanawialiśmy się, czy osoba która skończyła kurs zostaje Trenerem Personalnym?

Doszliśmy do wniosku, że to tak nie działa 😖😖😖

Kolejnym pytaniem jest:

Jakie kompetencje powinien posiadać Trener Personalny??

Zapraszam do zapoznania się z I częścią poradnika który przygotował Michał Moczulski z którym prowadzę Instytut Rozwoju Trener Personalnych Fit Academy.

I Poznaj rolę trenera personalnego i potencjał branży

Wchodzimy na siłownię – widzimy różnie wyglądających trenerów, czasem zdarzy nam się zauważyć jakiegoś trenera w przechodząc w parku. Widzimy jak jeden używa ciężarów ze swoim klientem, drugi cwiczy z piłkami lekarskimi, trzeci nie używa niczego a czwarty pokazuje jakieś techniki bokserskie. Jeden mocniej zbudowany drugi wygląda jak maratończyk. Jeden prowadzi treningi tylko z otyłymi inny ze starszymi a większość tak naprawdę z całym przekrojem różnych sprawności i wieku.

W tym kontekście rodzi się pytanie:

Jaki powinien być trener? Jakie kompetencje powinien posiadać?

Sposób pracy czy forma powinna być “narzędziem” w ręku bardziej fundamentalnych założeń.
Najbardziej absolutnym założeniem jest oczywiście to,  że trener pracuje “indywidualnie” co znaczy 1 na 1 lub z małą grupą.
Zazwyczaj trenera personalnego wybierają ludzie, którzy albo zaczynają przygodę z ruchem (chcą poznać jak ćwiczyć) ćwiczą, ale chcą większych rezultatów lub potrzebują motywacji.
Patrząc przez pryzmat tej potrzeby oraz przytoczonych wyżej problemów z “ siedzącym trybem życia” głębokiego znaczenia nabiera misja trenera personalnego oraz na bazie analizowania zadań skutecznie prowadzących do tych wyników powstają próby ściślejszego zebrania ról:

(Minimalne-najważniejsze)Role zawodowe trenera personalnego (wg efha standards)
Trener personalny powinien być w stanie:

1.Prowadzić konsultacje i zbierać odpowiednie informacje o kliencie
2.Oceniać sprawność fizyczną klienta i poziom jego umiejętności
3.Analizować z informacje dotyczące poszczególnych klientów
4.Określać, uzgadniać i analizować z klientem cele krótko-, średnio- i długookresowe w celu zapewnienia skuteczności programów ćwiczeń
5.Tworzyć różne programy ćwiczeń, uwzględniające potrzeby klientów i zgodne z zasadami planowania ćwiczeń
6.Jak najlepiej wykorzystywać (w profesji) otoczenie, w którym ćwiczą klienci
7.Udzielać klientom dokładnych informacji dotyczących zasad odżywiania i kontroli masy ciała
8.Opracowywać i stosować strategie mające na celu motywowanie klientów do podejmowania i systematycznej realizacji programów ćwiczeń
9.Przez cały czas zapewniać dobrą obsługę klienta i pełnić rolę pozytywnego wzorca do naśladowania oraz śledzić rozwój branży
10.Promować wśród klientów/program (klubu) zdrowe rodzaje aktywności i odpowiednie strategie w życiu codziennym
11.Podejmować odpowiednie decyzje dotyczące klientów oraz ich programów/celów i w razie potrzeby kierować klientów do odpowiednich specjalistów

Nie należy rezygnować z korzystania w treningu personalnym formy aktywności którą kochamy- należy tylko posiąść wiedze i umiejętności w jaki sposób je stosować – zgodnie z rolą trenera personalnego dla realizowania celów klienta!

Moda na bycie fit sprawia, że branża fitness jest jedną z najszybciej rozwijających się branż na świecie. Polska pojawiła się w czołówce krajów, gdzie najszybciej przybywa fitness klubów – ich liczba szacowana jest przez Deloitte Europe na okolo 3 tys. a przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Fitness na 4 tys. Każdy klub zatrudnienia od kilku do kilkunastu osób, co oznacza, że w branży pracuje ponad 20 tys. osób.
Branża rośnie wg Deloitte nawet 7 procent rocznie.

Oznacza to duży potencjał dla rozwoju kariery trenera osobistego który jest potrzebny nie tylko jako rozwiązanie w “epidemii braku ruchu” , ale także poszukiwany przez pracodawców w centrach fitness.

Autor: Michał Moczulski

www.fit-academy.pl

Jeśli uważasz, że artykuł jest wartościowy zostaw lajka, udostępnij, napisz komentarz. Dzięki temu zwiększasz jego zasięg i więcej osób może go zobaczyć. 💪

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś – dołącz do grupy

Trenerzy Personalni – Co zrobić, aby zarobić?

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami?

Polub mój fanpage 

www.leslawblacha.pl

Komentarze są wyłączone.